ÅKDYNA, Skåne, Oxie, Skytts eller Vemmenhögs härad, omkring 1800, röllakan, motiv med dubbelkors i åttkantsruta i ros med liljor, 114 x 50 cm; slitage, lagningar, bakstycket med hål LITTERATUR: Jmf Hansen, Viveka, Textila kuber och blixtar, Rölakanets konst- och kulturhistoria, s.119, mönsterform 16 B