ÅKDYNA, Skåne, Oxie, Skytts eller Vemmenhögs härad, omkring 1800, röllakan, märkt KID, motiv med livsträd och blomsterknoppar, 101 x 42 cm; slitage, lagningar, bakstycket med hål LITTERATUR: Jmf Hansen, Viveka, Textila kuber och blixtar, Rölakanets konst- och kulturhistoria, 1992, s. 48