ÅKDYNA, front till, Skåne, Skytts härad, röllakan, motiv med dubbelkors i åttkantsruta i åttabladsros med liljor, samt parställda kvinnor i högreståndsdräkt med fågel i handen, bård med enkel blomma, märkt och daterad i väven HOD 1762, a tergo märkt Lida Möller, Trelleborg nr 4, 87 x 45,5 cm; omarbetad, smärre slitage, lagningar och fläckar, senare uppfodring Motivet med dubbelkors i åttkantsruta i åttabladsros med liljor har enligt Viveka Hansen sitt centrum i Oxie, Skytts och Vemmenhögs härader PROVENIENS: Lida Möller, Trelleborg, Skytts härad, Skåne LITTERATUR: Avbildad i Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1951, pl. 16, s. 22 Jmf Lilli Zickerman, Sveriges folkliga textilkonst, del I rölakan, Stockholm 1937, pl. 17, typ 4, pl. 25, bild 1 & 2 Jmf Viveka Hansen, Textila kuber och blixtar, Rölakanets konst- och kulturhistoria, Kristianstad 1992, s. 216, pl.16b, s. 262, pl.3