ÅKDYNA, front till, Skåne, Torna härad, 1700-talets andra hälft, flamskteknik, mönster med "Röda Lejonet inom tät lagerkrans", 104 x 47 cm; skador och lagningar PROVENIENS: Grimsta gård, Västergötland LITTERATUR: Fischer, Ernst, Flamskvävnader i Skåne, Lund 1962, s. 212 ff, fig.138 samt färgpl. VI