HERTHA HILLFON 1921-2013 Skulptur Kvinnoansikte med slinga Lergods, delvis blank glasyr och guld Höjd 89, bredd 125, djup ca 70 cm Podium i plåt, höjd 104, 103 x 54 cm, ingår HISTORIK: Enligt uppgift var modellen till denna skulptur en kvinna som hette Saga Changes Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.