Auktionsarchiv: Los-Nr. 6434

17th century Arabic manuscript

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.223 $ - 1.529 $
Zuschlagspreis:
5.000 SEK
ca. 764 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6434

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.223 $ - 1.529 $
Zuschlagspreis:
5.000 SEK
ca. 764 $

17TH CENTURY ARABIC MANUSCRIPT - ARABISK HANDSKRIFT FRÅN 1600-TALET. Maghribinsk (nordvästafrikansk) arabisk skrift i svart med rubriker m.m. i rött, 157 folia, 28x21 cm, fol. 1-140, 24 rader/sida, skriftyta 23x16,3 cm, fol. 1b - 49b inom ram, fol. [141b-156b] 23 rader/sida, skriftyta 21x13 cm, fol. 157 av annan hand, rubrik på båda sidor "O Gud bed för vännen Muhammad, hans familj och följeslagare!". Samtida sk. klaffband i skinn, nött, pärmar med gulddekor, några skador på hörnen. Foto. ARABIC MANUSCRIPT, NORTH AFRICA (Maghreibians), of two hands, 157 handwritten leaves written on waxed paper, 2 blanks. Fol. 1-140a dated 1613. Fol. 140b-156b. No year or copyist mentioned. More or less wormed throughout, first half also partly stained, margins of first two lvs. rep. Many leaves in the beginning partly or totally loose, title with some notes on verso, some repairs. Leaf 2 with tear to inner margin, partly loose with stamp, some minor tears and some paper losses, a few repairs, larger repair on one leaf, some spotting and staining. Several notes in the margins. Original or old gilt decorated dark red flap-binding, quite worn, flower decorated spine faded, some damages to corners, worming. 1. Fol. 1-140a. "Kitâb ash-Shifâ fî ta rif bi-huqûq al-Mustafâ... Abi l-Fadl Iyâd b. Mûsâ b. Iyâd al-Yahsubî " ("Boken om hälsosam undervisning om plikterna mot al-Mustafa) av. Abu l-Fadl Iyâd b. Mûsâ b. Iyâd al-Yahsubî. Fol. 140a kolofon:. kân al-farâgh min nuskha. (?) yawm ath-thalâthâ sâdis jumâdâ l-'ûlâ (min handskrift tisdagen den 6. jumâdâ l-'ûlâ (5. månaden i det islamiska året) av år 1022." (= 24. juni 1613). 2. Fol. 141b-156b. Qâla. Jalâladdîn Abu l-Fadl. Kolofonen i rött fol. 156b nämner varken år eller kopist. 1. Iyâd var från Ceuta (i Marocko, mitt emot Gibraltar), blev qâdî (domare) i Granada och Förf. c dog 544/1149 (Brockelmann, Geschichte der arabischen Litteratur, Suppl. I:630). Boken är en framställning av muslimens plikter gentemot Profeten som utgångspunkter för islamisk dogmatik, innehåller profetlegender och har tillskrivits övernaturliga egenskaper: den ansågs skydda mot olyckor, eldsvådor, förlisning och sjukdom (Andræ, Die Person Muhammads, s. 100). 2. Titel saknas, men i inledningen sägs verket vara en unmûdhaj latîf "en fin modell", vilket ger anledning att förmoda, att det rör sig om ett utdrag ur as-Suyûtîs al-Khasâ'is an-nabawîya "Profetens särskilda dygder", alltså ett verk liknande ovanstående, vars förf. citeras fol. 143b - ett utdrag ur detta verk i andra handskrifter kallas Unmûdhaj al-labîb "Den förnuftiga modellen" (Brockelmann, Geschichte der arabischen Litteratur II 1. uppl. s. 146, 2. uppl. s. 184, suppl. II:181. Författaren as-Suyûtî, född i Kairo 849/1445, död på ön Rawda i Kairo 911/1505, var den islamiska litteraturens mest produktive författare (Encycl. of Islam, as-Suyûtî). rîf bi-huqûq al-Mustafâ ta'lîf. Abi l-Fadl c Iyâd b. Medföljer anteckning om att verket är köpt i Medinan i Rabat 8.2 1969.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6434
01.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6434
01.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407