Design-, Kunst- & Antikauktion

Svendborg Auktionerne
Tved Grønnevej 4B
5700 Svendborg
Dänemark
[email protected] · +45 (0)62 212231

Datum der Auktion: 17.08.2019

Zurück

Bild
Jens Harald Quistgaard

2 kander, kobenstyle, med turkis og rød emalje, h. 18 – 20,5 cm

Los #: 1

Schätzpreis: 800 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Michael Bang for Holmegaard, Palet

2 stjertpotter, 2 skåle samt kande, orange/hvidt opaline, dia. 9 – 16 cm

Los #: 2

Schätzpreis: 1.200 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Keld Moseholm (f. 1936)

Fodboldspiller, bronze, sign. KM 0-8, h. 8 cm./CD

Los #: 3

Schätzpreis: 15.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Knud Kyhn, Kgl. stentøj

Bjørnefamilie med 2 store samt 7 små bjørne, nr. 21432, 2 x 21433, 21434, 21435, 21519, 21520, 22745 samt 22748

Los #: 4

Schätzpreis: 2.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Lyngby vase

Hvidt porcelæn, 2. sort., h. 20 cm

Los #: 5

Schätzpreis: 600 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Carl Harry Stålhane og Gunnar Borg for Rörstrand og Höganäs

8 miniature skåle og vaser, glaseret stentøj, h. 2 – 9 cm

Los #: 6

Schätzpreis: 2.500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Kay Bojesen

4 gardere, Fanebærer, Officer, Garder med tromme samt Garder med gevær, førstnævnte mangler fane, fremstår med enkelte brugsspor, h. 22 cm

Los #: 7

Schätzpreis: 1.500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Gammelt legetøj, Brio

2 biler, rødlakeret metal, l. 13 – 37 cm

Los #: 8

Schätzpreis: 800 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Just Andersen

Stående nøgen kvinde, discometal, stemplet og nummereret D2300, fremstår med ridser, h. 27 cm

Los #: 9

Schätzpreis: 800 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Krenitskål

Indvendig med rød emalje, h. 14 cm., dia. 25 cm

Los #: 10

Schätzpreis: 600 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Per Lütken for Holmegaard

10 Hyggelamper, skærme af blåt og rødt kunstglas, bunde af matteret glas, h. 20 – 26 cm

Los #: 11

Schätzpreis: 800 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Just Andersen

Vase af patineret bronze, med slank hals, stemplet og nummereret B1411, fremstår med lidt ridser samt lille skævhed ved hals, h. 17 cm

Los #: 12

Schätzpreis: 1.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Bjørn Wiinblad for Rosenthal

Skål samt vase, prydet med kvinder, belagt med 24 k. guld, dia. 19 cm., h. 24 cm

Los #: 13

Schätzpreis: 1.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Vivianna Bülow-Hube for Georg Jensen

Dele til bestikservice, Vivianna, mat stål, i ubrudt original emballage, bestående af 16 dele

Los #: 14

Schätzpreis: 500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Jais Nielsen, Kgl. stentøj

Vase, prydet med bibelsk motiv i relief, nr. 20100, sungglaseret, fremstår uden låg, h. 24,6 cm

Los #: 15

Schätzpreis: 800 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Bode Willumsen, Kgl. stentøj

2 skåle, sungglaserede, nr. 20161 og 22724, dia. 16 – 24 cm

Los #: 16

Schätzpreis: 500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Stelton

Vinkøler og isspand, poleret stål, h. 11 – 21 cm

Los #: 17

Schätzpreis: 600 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Just Andersen

Hankevase, discometal, stemplet og nummereret D136, fremstår med brugsspor, h. 16,5 cm

Los #: 18

Schätzpreis: 500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Lyngby porcelæn

Gulvvase, hvidt porcelæn, 2. sort., h. 38 cm

Los #: 19

Schätzpreis: 2.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Ida Holm Mortensen

Stor skål, stentøj, dekoreret med kornaks, sign. IHM 99 i bund, h. 24 cm., dia. 43 cm./CD

Los #: 20

Schätzpreis: 4.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Arne Bang

Kuglevase med modeleret bladværk, glaseret stentøj, sign. med monogram og nr. 52, h. 12,5 cm

Los #: 21

Schätzpreis: 2.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Arne Jacobsen

AJ-bordlampe, stamme, skærme og fod af auberginelakeret metal, fremstår med minimale brugsspor, udstillingsmodel fra butik, h. 55 cm

Los #: 22

Schätzpreis: 3.500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Arne Bang

Gulvvase, glaseret stentøj, prydet med 2 hanke samt Ålborg Apoteks logo i relief, fremstår med enkelte afslag på fodrand samt glasurafslag på munding, h. 49 cm., stemplet med monogram og 1943

Los #: 23

Schätzpreis: 8.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Stine Ring Hansen (f. 1968)

Bronzefigur, fugl, nr. 182/630, h. 8 cm./CD

Los #: 24

Schätzpreis: 400 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Kähler

Vase, kohornsglaseret keramik, h. 25 cm

Los #: 25

Schätzpreis: 1.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Verner Panton

Pantella bordlampe, hvidt plastik, produceret hos Louis Poulsen

Los #: 26

Schätzpreis: 1.200 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Kai Nielsen for Kähler

Prinsessen på ærten, terracotta, h. 18 cm

Los #: 27

Schätzpreis: 600 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Hans Volmer, Midtfyn

Kvindefigur, udskåret nøddetræ, monteret på sokkel af skifer, h. 98 cm

Los #: 28

Schätzpreis: 2.000 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Fransk arkitektlampe, 1940´erne

Teleskoparm af patineret messing, skærm af sortlakeret metal, l. 123 – 170 cm

Los #: 29

Schätzpreis: 1.500 DKK

Datum: 17.08.2019

Bild
Kai Nielsen for Kähler

Eva med æblet, terracotta, h. 30,5 cm

Los #: 30

Schätzpreis: 1.200 DKK

Datum: 17.08.2019